ŠKOLILI SME SA VĎAKA PROGRAMU ERASMUS+ 2
Školili sme sa vďaka programu Erasmus+ 2
Časť druhá: Dublin
V júni tohto roku sme dostali dobrú správu o tom, že sme v rámci programu Erasmus plus uspeli s projektom v oblasti krátkodobých projektov mobility v sektore vzdelávania dospelých. Ľubica Mičková vycestovala na týždenný školiaci pobyt na Maltu a Viktória Marková sa vzdelávala v írskom Dubline na dvojtýždennom kurze Methodology and language development.
Kde kurz prebiehal a ako bol organizovaný?
CES patrí medzi najväčšie írske jazykové školy s pobočkami vo Veľkej Británii, Kanade a na Taiwane. Patrí jej niekoľko budov v Dubline, kde celoročne prebieha množstvo kurzov navštevovaných študentami z celého sveta. Výučba prebiehala denne dopoludnia od 9.00 do 13.00, dvakrát týždenne nám škola ponúkla ešte ďalší program vo forme zaujímavých prednášok o írskej kultúre, histórii, politike a literatúre. Ja som mala výučbu s dvoma rôznymi lektormi v skupine s ďalšími 9 učiteľmi z Talianska, Poľska a Českej republiky.
Čo zaujímavé a užitočné si sa naučila?
Každý deň sme sa venovali minimálne dvom rôznym témam. Lektor stručne vysvetlil teóriu, ak bolo treba, ale dôraz kládol najmä na praktické ukážky, cvičenia, aktivity, ktoré sme si sami vyskúšali. Následne sme diskutovali, aké majú výhody a nevýhody, ako ich možno adaptovať na naše podmienky, prípadne aké variácie vieme vymyslieť. Bolo veľmi inšpiratívne vypočuť si nápady a skúsenosti iných učiteľov a tiež spätnú väzbu od lektora, ktorý nám poskytol veľa dobrých a užitočných rád.
Akým konkrétnym témam ste sa venovali?
Hovorili sme napríklad o význame a spôsobe výučby výslovnosti. O forme práce študentov na hodine, buď samostatnej, vo dvojiciach, v skupine buď spoluprácou alebo súťažením. Spôsoby výučby jednotlivých zručností (čítanie, písanie, rozprávanie, počúvanie) a tiež cvičenia a aktivity na precvičovanie gramatiky a slovnej zásoby boli pre mňa osobne veľmi užitočné.
Veľmi som ocenila, že sa lektor venoval aj konkrétnym témam relevantným pre moje kurzy, keďže väčšina z nich sú individuálne online kurzy pre teenagerov a dospelých. Prešli sme spolu nielen osvedčené učebnice, ale tiež online materiály, aplikácie a platformy. Hovorili sme tiež o špecifikách online výučby. Veľa nápadov som už stihla vyskúšať a mnohé určite zaradím do kurzov.
V rámci domácej úlohy som pripravila plán hodiny pre fiktívneho študenta. Spätná väzba a dobré rady od kolegov a lektora po prezentácii tejto hodiny boli veľmi užitočné a uvedomila som si, že je stále čo zlepšovať.
Ako celkovo hodnotíš kurz a tiež program Erasmus plus?
Okrem nových poznatkov a praktických rád bol tento kurz príležitosťou intenzívne komunikovať v angličtine. Doslova ma „nakopol“ do nového školského roka, snažím sa čo najviac z toho, čo som sa naučila, naozaj použiť na hodinách. Určite je to skvelý motivačný pobyt, ktorý som využila na uvažovanie o svojom spôsobe učenia, o tom, čo sa mi darí a kde je priestor na zlepšenie. Hodnotím ho veľmi pozitívne a verím, že sa to prejaví na mojej práci na hodinách.
Každej škole odporúčam zapojiť sa do niektorej z výziev programu Erasmus plus. Škole a jednotlivým účastníkom projektu prinesie veľa inšpirácie, užitočných a praktických skúseností. Tie môžeme šíriť ďalej v našich kurzoch, v diskusii s kolegami a zdieľaním s ďalšími učiteľmi.
Na záver nejaké praktické rady a dojmy z Dublinu?
Pokiaľ ide o ubytovanie, mala som šťastie, že sa pre mňa našla izba v študentskom dome LIV, kde sa 8 izieb s vlastnou kúpeľňou delí o spoločnú kuchyňu a obývaciu izbu. Stravovanie bolo vo vlastnej réžii, kuchyňa má základné vybavenie, čiže sa tam dá pripraviť jedlo alebo aspoň zohriať nejaká „hotovka.“ LIV je v centre mesta, čo sa ukázalo ako veľká výhoda, nemusela som používať mestskú dopravu a cesta do školy mi trvala pešo iba 15 minút.
Dublin je kompaktné mesto, väčšina zaujímavých miest je v pešej vzdialenosti. Pozoruhodnú históriu krajiny a mesta možno vidieť na každom kroku. Mesto je plné turistov, centrum ponúka nekonečné množstvo kaviarní, reštaurácií aj miest s rýchlym občerstvením. Odporúčam navštíviť Katedrálu sv. Patrika, Trinity College s kampusom a nádhernou knižnicou, pre fanúšikov piva určite pivovar Guinesse alebo krásne mestečká na pobreží ako Howth alebo Bray, kde môžete okúsiť nevyspytateľné írske počasie. Športovcov iste zaujme 3. najväčší štadión v Európe, Croke Park, kde ma prekvapilo, že Írsko má svoje dva národné športy – írsky futbal a hurling.