SAKURA
Sakura
KVET SAKURY JE POSLOM JARI
Hoci slovo sakura všeobecne označuje všetky druhy čerešne rastúce v Japonsku, používa sa predovšetkým v spojitosti so stromami čerešne obdivovanými pre ich krásu, nie pre sladké plody.
Drevo tohto stromu má vynikajúcu kvalitu a dá sa všestranne využiť v staviteľstve aj v umení. Je preto pochopiteľné, že sakura má oddávna svoje pevné miesto v japonskej kultúre a je najčastejšie sa vyskytujúcim stromom v japonskej literatúre.
Krehký tvar a jemná farba kvetov sakury odrážajú typickú japonskú záľubu v jednoduchosti a čistote. Keďže kvety kvitnú len veľmi krátko a rýchlo opadajú, sakura je tiež symbolom pominuteľnej krásy a tým aj krátkosti a pominuteľnosti života, ako sa hovorí v budhistickej filozofii.
Sakura patrí ku stromom rastúcim na japonských ostrovoch od dávnych dôb, čo je zrejmé aj z raných literárnych diel spomínajúcich jej kvety. Kronika Kodžiki zo 7. storočia a tiež zbierka poézie Manjóšú z konca 8. storočia ospevujú kvitnúce sakury. Tento fakt je pozoruhodný aj preto, že Japonsko tých čias bolo silne ovplyvnené Čínou a v Číne boli viac populárne slivkové kvety, neskôr tiež krikľavá pivónia. Hoci kvet slivky patril k obľúbeným motívom literatúry v Japonsku, nikdy sa mu nedostalo toľko obdivu ako sakure. Ako hovorí jeden autor: „Ak chceš spoznať podstatu japonského ducha, privoňaj ku kvitnúcej sakure za včasného rána.“
Keďže ľudia veľmi skoro zistili, že strom sakury je pomerne ľahké dopestovať, už pred stovkami rokov vysadili tisíce sakúr na rôznych miestach Japonska. Už v 9. storočí sa ľudia každoročne na jar stretávali pod stromami kvitnúcich sakúr, aby spolu obdivovali nádheru ich kvetov. Tento zvyk pretrval až do dnešných čias, nazýva sa hanami a je obľúbenou spoločenskou udalosťou. Japonci vytvorili zoznam najlepších miest v krajine, ktoré sú ideálne pre pozorovanie sakúr. Každý deň sa v správach o počasí hlási, kde už kvitnú sakury a ako rýchlo tento „čerešňový front“ postupuje z juhu na sever a prináša jar a obnovu života.
Symbolický význam kvetov sakury a ich krása sa odrážajú v rôznych aspektoch každodenného života, slávnostných príležitostí i umenia. Kvet sakury a stromy čerešne sú vďačným námetom rôznych diel výtvarného umenia. Sú témou mnohých piesní a skladieb tradičnej i modernej japonskej hudby. Objavujú sa na kimonách, keramike, a suveníroch. Sakura je tiež jedným z najobľúbenejších námetov japonského tetovania. V japonskej kuchyni sa používajú kvety sakúr naložené v soli a tiež listy na balenie ryžových koláčikov. Nápoj podobný čaju, pripravený z čerešňových kvetov, sa podáva pri slávnostných príležitostiach. Symbol sakury nájdeme aj na 100-jenovej minci.
Nevinná krása sakurového kvetu bola zneužitá počas druhej svetovej vojny na účely propagandy, mobilizáciu obyvateľov, podporu militarizmu a nacionalizmu. V prvej kamikaze jednotke bol útvar s názvom Jamazakura – divá čerešňa. Vojaci, odchádzajúci na samovražedné misie, kreslili na svoje lietadlá kvety sakúr alebo si so sebou brali konáre kvitnúcich čerešní. Ochotu položiť svoj život za vlasť mnohí prirovnávali k opadaným sakurovým kvetom. Opadávajúce kvety sakury mali symbolizovať obetovanie mladého života v prospech krajiny a cisára. Vláda dokonca presviedčala ľudí, že duše padlých vojakov budú reinkarnované do sakúr. Japonsko často vysádzalo kvety sakúr aj vo svojich kolóniách ako znak prítomnosti japonského ducha.
Vzťah Japoncov k sakurám sa preniesol aj do ich jazyka. Japončina obsahuje veľa výrazov popisujúcich jednotlivé štádiá kvitnutia čerešní. Zvukomalebnými slovami dokáže vyjadriť padanie lupienkov alebo popísať krehkosť kvietkov. Aj rôzne farby majú svoje presné pomenovania. Sakura sa tak veľmi prirodzene stáva témou rozhovorov a zdrojom nekonečnej inšpirácie a obdivu.
Nadšenie z kvitnúcich sakúr je na jar všadeprítomné a vďaka týmto jemným kvietkom naplno precítime radosť z prebúdzania prírody.