KARAOKE

ZÁBAVA PO JAPONSKY

Japonské slovo karaoke označujúce zariadenie, ktoré reprodukuje len melódiu známej piesne, pričom jej text sa postupne premieta na obrazovku a umožňuje amatérskemu spevákovi trafiť sa pri spievaní presne do taktu, je bez preháňania známym na celom svete. Vzniklo spojením dvoch slov: kara, čize prázdny a oke, teda orchester. Za vynálezcu tejto obľúbenej zábavy sa považuje Daisuke Inoue. V roku 1999 sa tento bývalý bubeník dokonca dostal spolu s Gándhím, Mao Ce Tungom či Kurosawom do zoznamu 20 najvplyvnejších obyvateľov Ázie, ktorí významne ovplyvnili spoločenské dianie v 20. storočí.

V Japonsku bola vždy tradícia spríjemňovať si večerné posedenie v bare či v reštaurácii počúvaním živej muziky. Aj Daisuke Inoue pracoval v reštaurácii, v ktorej jeho skupina vystupovala so svojím hudobným programom. Často sa mu stávalo, že ho zákazníci prosili, či by im nenahral na magnetofónovú pásku melódiu ich obľúbenej piesne zo svojho repertoáru, aby si ju potom mohli sami doma prespievať. Daisuke Inoue im rád vyhovel, dokonca prispôsobil výšku tónov ich hlasovému rozsahu. Uvedomil si, že dopyt po nahratých melódiach by mohol byť zaujímavý i z obchodného hľadiska. Vymyslel a skonštruoval preto prístroj, ktorý po vhodení 100-jenovej mince prehral zvolenú melódiu populárnej piesne. Zároveň v roku 1971 rozbehol vlastnú firmu, ktorá tieto prístroje zapožičiavala reštauráciam, barom i kaviarňam. Tak sa zrodilo karaoke. Daisuke Inoue si však svoj nápad nedal patentovať. Navyše prehral konkurenčný boj so spoločnosťou, ktorá, inšpirovaná jeho nápadom, začala technologicky karaoke prístroje zdokonaľovať. Firma Daisuke Inoueho napokon skrachovala. Niet pochýb, že dnes by bol miliardárom.

V Ázii sa koncom 80. rokov rozpútal úplný karaoke ošiaľ. Ako huby po daždi vznikali tzv. karaoke búdky, čiže malé miestnosti s karaoke súpravou a sedačkou, ktoré si bolo možné prenajať na ľubovoľný počet hodín a v intímnej atmosfére si zaspievať všetky obľúbené hity. Súčasné karaoke boxy sú už zvukotesné, ich prevádzkovatelia ponúkajú i občerstvenie, ktoré čašníčky prinesú dovnútra. Karaoke miestnosti sa stali neodmysliteľnou súčasťou hotelov a rekreačných zariadení, nachádzajú sa v každom mestečku. Karaoke si jednoducho vydobylo, hneď po relaxe v horúcich prameňoch, pozíciu najobľúbenejšieho spôsobu trávenia voľného času, zbavovania sa stresu a utužovania vzťahov s kolegami či priateľmi. V Japonsku sa mladí ľudia takmer nechodia zabávať na diskotéky. Tento druh zábavy im nie je vlastný, preto na japonských diskotékach stretnete skoro výlučne iba cudzincov. Skôr než tanec, ktorý považujú za príliš vyzývavý, uprednostňujú Japonci spev. Zrejme aj z tohto dôvodu si získalo karaoke takú obrovskú popularitu medzi všetkými Japoncami bez rozdielu veku i pohlavia. Na karaoke sa chodí randiť, prežiť veselý večer s priateľkami, zamestnanci firmy naň chodia spoločne po práci zabúdať na pracovné vyťaženie a seniori spievajúc šlágre doby minulej spomínajú na svoju mladosť. Spievanie karaoke sa dokonca využíva v nemocniciach ako podporná terapia pri liečení srdcových chorôb.

Tento príspevok uverejňujeme s láskavým dovolením našej priateľky Janky Šoucovej.